511 04 28 28 [email protected]

Czy wiecie, że kobiety i mężczyźni inaczej postrzegają kolor czerwony? Podczas, gdy ona rozróżnia burgund, cynober i  karmazyn, on zazwyczaj widzi…czerwony.

Wyjaśnienie tkwi podobno w genach. Otóż istnieje specjalny gen pozwalający widzieć i interpretować kolor czerwony. Mieści się w chromosomie X. Ponieważ kobiety mają dwa chromosomy X, mogą postrzegać całe spectrum koloru czerwonego, podczas, gdy mężczyźni tylko jego część..

Nawet z tą niewielką ułomnością połowy ludzkości, bogactwo kolorów, które jesteśmy w stanie rozróżnić jest niezwykłe. Oko ludzkie (czy raczej ludzki mózg) postrzega miliony odcieni. I zazwyczaj jest to dla nas źródłem radości.

Czasem przychodzi jednak moment, gdy musimy wybrać ten jeden, doskonały zestaw, który ma na naszej stronie internetowej, wizytówce, czy w świeżo odnawianej kuchni wyrazić najpełniej naszą osobowość. Czy też charakter biznesu, jaki prowadzimy.

Wtedy możemy poczuć się przytłoczeni.

Na szczęście wymyślono sprytne narzędzia, które mogą nam pomóc unieść ciężar tej decyzji.

Albo po prostu trochę pobawić się kolorami.

Oto 10  najciekawszych według mnie narzędzi do dobierania koloru, wyszukiwania zdjęć w odpowiedniej kolorystyce i multikolorystycznej inspiracji.

 

1. Adobe Color CC

 

adobeColor

 

Kiedyś nazywał się Adobe Kuler, ostatnio koncern Adobe zmienił jego nazwę na Adobe Colour CC. W międzyczasie niepozorne narzędzie rozrosło się do platformy, na której można nie tylko stworzyć własne kompozycje kolorystyczne, ale i dzielić się nimi, oceniać je, wybierać z palet, stworzonych przez innych. Pozostał jednak intuicyjny i łatwy w obsłudze.
Swoje zestawy kolorów tworzymy za pomocą koła kolorów i suwaków, albo wczytując obraz, którego kolorystyka nam odpowiada. Próbki kolorów możemy wczytać  do programów Adobe, jeśli na nich pracujemy.

 

2. Paletton.com

 

paletton

 

Narzędzie zaprojektowane, by pomóc w doborze kolorów na stronę internetową. Ma kilka interesujących metod tworzenia zestawów kolorów w oparciu o nasycenie koloru i kontrast. Można tu nawet podejrzeć schematyczny projekt strony internetowej stworzonej za pomocą wybranej palety kolorów.

 

3. TinEye

 

TinEye

 

Twórcy piszą, że to narzędzie jest uzależniajace i coś w tym jest. Wybierasz kolor (lub kombinację kolorów) i ….dostajesz mozaikę zdjęć w tym odcieniu wyszukanych wśród ponad 20 milionów fotografii na Flickerze. Wszystkie na licencji Creative Commons, to znaczy, że pod pewnymi warunkami można je wykorzystywać bezpłatnie. Od razu możesz przejść na właściwą stronę i załadować zdjęcie. To prawdopodobnie najłatwiejszy sposób pozyskania darmowych zdjęć w idealnej kombinacji kolorystycznej.

 

4. Designspiration

 

designinspiration

 

Designspiration wykorzystuje podobny pomysł, z tym, że celem jest zaprezentowanie, jak dany zestaw barw może zostać użyty w grafice. Wybierasz od jednej do pięciu barw, a strona generuje zestaw obrazów, na których użyto tej kombinacji kolorystycznej. Obrazy możesz zapisywać, tworząc swoje kolekcje ulubionych projektów. Inspirujące.

 

5. COLOURlovers

 

colorlovers

 

COLOURlovers to społeczność pasjonatów koloru, którzy wyszukują wyrafinowane barwy, tworzą wzory i palety kolorów, dzielą się nimi, oceniają je i komentują. Bogate źródło pięknych zestawów kolorów, które można zapisać, lub wczytać do programów graficznych.

 

6. Color Blender

 

colorblender

 

 

Jak to blender - miesza składniki. Wybierz dwa kolory, a następnie liczbę odcieni, które chcesz uzyskać. Naciśnij przycisk  - strona wygeneruje próbki kolorów będące wynikiem połączenia wybranych barw. Ciekawe narzędzie, chociaż wygląda jak z trochę innej epoki…

 

7. Color Hunter

 

colorhunter

 

Użyteczne narzędzie pozwalające stworzyc paletę kolorów na podstawie obrazka. Wystarczy wczytać obraz, którego kolory nam się podobają i otrzymamy zestaw odcieni, które możemy zastosować np. na stronie internetowej

8. ColorZilla

 

colorzilla

 

Była to początkowo wtyczka do Firefoxa, dziś jest dostępna także dla Chrome. Za jej pomocą można m.in. pobrać kolor z dowolnego punktu w wyszukiwarce i wkleić go do innego programu, przeanalizować stronę internetową pod kątem jej kolorystyki, czy stworzyć gradienty css.

 

9. Color

 

color

 

Color to proste, poręczne narzędzie, pozwalające dobrać doskonały odcień przez przesuwanie myszą po ekranie. Przesuwasz kursor - kolor ekranu zmienia się bajecznie, używasz scrolla, - zmienia się jego nasycenie. Klikasz - zapisujesz swoją perfekcyjna barwę..

 

Które narzędzie wydaje się Wam najbardziej przydatne? Dodalibyście coś do tej listy?